Narrow screen resolution Wide screen resolution Auto adjust screen size Increase font size Decrease font size Default font size

Nyitólap arrow Érdekességek arrow Stanley Kupa
Stanley Kupa PDF Nyomtatás E-mail
Írta: Tamás
2009. March 15. Sunday 09:52
A Stanley Kupa az amerikai professzionális jégkorong liga bajnoki címéért járó trófea. A kupát évente adják át a rájátszás győztesének. Ez az egyetlen trófea az amerikai professzionális ligákban kiosztott díjak közül, amelyből nem készítenek újat évente. Csupán addig marad a bajnok csapatnál, amíg a jövő évi győztesnek át nem adják. Továbbá a Stanley Kupa a legrégebbi sport trófea Észak-Amerikában. Az eredeti Stanley Kupa ezüstből készült, 18.5 centiméter magas és 29 centiméter átmérőjű volt. A jelenlegi kupa ezüst és nikkel ötvözetéből készült 89,54 centiméter magas és 15 kg súlyú. A trófeához számos hagyomány és legenda kapcsolódik. A legősibb hagyomány, hogy a győztes csapat tagjai pezsgőt isznak a kupából.
A Stanley Kupa születése Lord Frederick Walter Stanley kanadai kormányzó nevéhez fűződik. Lord Stanley és családja rajongott a jégkorongért. Olyannyira, hogy két fia Arthur és Algernon nemcsak, hogy egy jégkorongcsapatot alapított, de aktívan segítettek a mindmáig fennálló jégkorong liga, az Ontario Hockey Association megalapításában is. Arthur és Algernon vették rá apjukat, hogy adományozzon egy díjat az újonnan alakult liga bajnokának. Lord Stanley vásárolt is egy hét és fél hüvelyk magas, tizenegy és fél hüvelyk széles ezüstserleget 10 guineáért, és megbízott két ottawai nemes férfiút, John Sweetlandet és Philp D. Rosst, hogy felvigyázóként őrködjenek a Kupa felett.Ezen felül felállította az alábbi szabályokat:
  • a győztes jó állapotban juttassa vissza a Kupát a felvigyázóknak, amennyiben azt egy újabb győztesnek átadni szükséges
  • minden győztes csapat neve és győzelmének éve vésettessék bele a Kupára illesztett ezüstgyűrűbe
  • a Kupa versengés jutalma legyen, és ne tulajdonolhassa egy csapat véglegesen, még ha egynél többször nyerte is el
  • bármiféle vita esetén a felvigyázók hatáskörébe tartozzék eldönteni, ki a Kupa győztese
  • valamely felvigyázó kiválása esetén újabb felvigyázó neveztessék ki

A Montreal Hockey Club volt az első csapat amely elnyerte a kupát 1893-ban. A kupa későbbi története során más jégkorong ligákban is megfordult. Arra is akadt példa, hogy egyszerre három különböző ligának a bajnokcsapata küzdött érte. Végül 1926-tól vált de facto, majd 1947-ben a kupa felvigyázóinak jóváhagyásával de jure a National Hockey League bajnoki trófeájává.

Forrás: wapedia

Utolsó frissités ( 2009. April 15. Wednesday 19:03 )